Menu

Na pewno wiele osób z łatwością radzi sobie z wklejaniem swojego logo, czy adresu bloga do zdjęć. Wiele programów i nawet najprostszy edytor sobie z tym nieźle poradzi. Niestety zauważyłam, iż często jest tak, że napis ten przysłania daną pracę, zdjęcie, czy inny obrazek. Postaram się zatem opisać tutaj jak w prosty sposób można wstawić do zdjęcia znak wodny, który odpowiednio zabezpieczy zdjęcie, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał w pokazaniu jego walorów. :)

Ten mały kurs zrobiłam na podstawie Gimpa - jest to darmowy program, który służy właśnie m,in. do obróbki zdjęć, czy grafiki. Jeśli ktoś nie posiada go na swoim komputerze to można ściągnąć ten program ze strony http://gimp.pl/

Na początku otwieramy program Gimp, a następnie:
1. należy utworzyć nowy dokument (klikając na Plik --- Nowy...) o rozmiarach 640x150 px (można użyć mniejszego rozmiaru, jednak ja chciałam, aby to okienko było dość szerokie) z przezroczystym tłem (Wypełnienie --- Przezroczysta) Aby okienko ukazało się w całości należy kliknąć na "Zaawansowane opcje"
  

2.  Po kliknięciu "OK" otrzymujemy taki obraz:


3.  Następnie klikamy na narzędzie tekstowe, oznaczone literką "A" i klikamy na powyższym obrazku przy lewej jego krawędzi. 


4. W pole, które się tam pojawi wpisujemy nasz znak wodny. :) W moim przypadku będzie to adres bloga:


5. Napis ten można modyfikować pod względem pogrubień, pochyleń, czcionki i wielkości itp. Ja postanowiłam go pogrubić (klikając na pogrubione A - pierwsze od lewej) i powiększyć do rozmiaru 30.


6. Niestety napis w kolorze czarnym nie odznaczałby się, lub zakrywał obrazek, a nie o to nam przecież chodzi. Należy zatem zaznaczyć cały napis:


i kliknąć na czarny kwadracik w prawym dolnym rogu (na foto powyżej pokazuje go strzałką).

7. Ukarze się nam takie okienko:


Należy tutaj wybrać kolor biały. Ja po prostu kliknęłam w mały kwadracik zaznaczony powyżej strzałką. Można też w rubrykę "Zapis języka HTML:" wpisać ręcznie fffffd, lub ffffff i kliknąć "OK".

Po zmianie koloru na biały mój napis wyglądał tak:


8. Przyszedł czas na zapisanie naszego pędla. Tak właśnie, pędzla. Naszą pracę zapisać musimy z rozszerzeniem .gbr jest to bardzo ważne! Następnie wsadzamy do katalogu z pędzlami, dzięki czemu raz zrobiony znak wodny potem dodamy bez problemu na każde zdjęcie jednym kliknięciem. :)

W celu zapisania pliku w tym formacie (.gbr) musimy nacisnąć "Plik --- Wyeksportuj jako...". Otworzy nam się mniej więcej takie okno:


W miejsce zaznaczone na rysunku strzałką wpisujemy nazwę pliku (w moim przypadku było to "logo", następnie kropka (".") i rozszerzenie gbr

9.  Teraz z menu po lewej stronie musimy odszukać folder "brushes", w którym musimy nasz pędzel zapisać. U mnie było to w "C--- as --- .gimp-2.8 --- brushes":Następnie klikamy na "Wyeksportuj" - napis na dole po prawej stronie.

10. Ukarze nam się takie okno:


W polu "Opis" należy wpisać nazwę naszego pędzla. W moim przypadku było to : "GIMP Brush logo2" i kliknąć "Wyeksportuj"

11. Przyszła pora na umieszczenie naszej pracy, czyli znaku wodnego na zdjęciu. W tym celu klikamy na "Plik --- Otwórz" i wybieramy nasze zdjęcie do modyfikacji. W moim przypadku, będzie to okładka książki:


12. Następnie zaznaczamy pędzel klikając na niego (na foto pokazuje go strzałka). Z dostępnych pędzli (na powyższym foto widoczne na prawo) wybieramy nasz nowo stworzony znak wodny. Ponieważ jest to napis koloru białego na białym tle to możemy mieć problem z jego znalezieniem. I tutaj przychodzi nam na pomoc nazwa pędzla, którą mu nadaliśmy w pkt 10. Po najechaniu na niego na pasku powyżej pędzli nazwa ta jest wyświetlana wraz z jego rozmiarem. :)


Jeśli jednak pędzla tam nie ma to zalecam ponowne uruchomienie Gimpa.

13. Gdy już mamy zaznaczony nasz pędel to z menu po lewej stronie wybieramy takie opcje jak:
Krycie - standardowo na 100% będzie to kolor biały. Ja w swoim przykładzie użyłam krycia około 50%.
Rozmiar - należy dostosować do rozmiarów zdjęcia
Pozostałe opcje zostawiłam domyślne. :)

Efekt mojej pracy wygląda tak:


 Teraz zdjęcie wystarczy zapisać i można wstawić na bloga. :)

Mam nadzieję, że kursik się wam spodoba i przyda. :) Miłego tworzenia znaków wodnych i odkrywania innych funkcji Gimpa. :)

Przydatny post? Udostępnij go!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl