Menu

 Jak wyglądało codzienne życie dzieci przed stu laty w porównaniu do tego jak wygląda ono teraz? - właśnie o tym jest książka dla dzieci z serii Mądra Mysz - "Dawniej i dziś. Jak żyły dzieci sprzed stu laty, a jak żyją dzisiaj".


 Z ogólnych informacji o książce:
Autor: Christa Holtei
Ilustracje: Astrid Vohwinkel
Przekład: Bolesław Ludwiczak
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 24
Format: 192 x 192 mm

O czy  w ogóle jest ta książeczka?  Dzięki tej pozycji dziecko może poznać warunki w których mieszkały i wychowywały się dzieci przed stu laty, oraz porównać je do warunków panujących dzisiaj. Pozna takie zagadnienia jak: 
- Dom przed stu laty/ Dom dzisiaj
- Strój przed stu laty/ Strój dzisiaj
- Komunikacja przed stu laty/ Komunikacja dzisiaj
- Zabawki przed stu laty/ Zabawki dzisiaj
- Pranie przed stu laty/ Pranie dzisiaj
- Czas wolny przed stu laty/ Czas wolny dzisiaj

Przez całą książeczkę przeprowadzą nas przygody Jadwigi i Franka, jako dzieci żyjących przed stu laty, oraz Tomka i Ani żyjących w dzisiejszych czasach. Książeczka ta jest tak fajnie skonstruowana, iż po każdej lewej stronie znajdziemy różne zagadnienia dotyczące życia przed stu laty, natomiast po prawej stronie życia w czasach dzisiejszych.
U dołu każdej strony przeczytamy różne przygody dzieci zarówno tych żyjących dawno temu, jak i współczesnych. Po rozłożeniu skrzydełek książeczki mamy dokładnie przedstawione dane zagadnienie. Znajdziemy zarówno opis np. domu, stroju, jak i dużo barwnych ilustracji.
W samym środku książeczki znajdziemy okładki wszystkich książeczek z serii Mądra Mysz:
Wady/ Zalety książeczki? Wad nie znalazłam, natomiast jeśli chodzi o zalety:
- książeczka uczy poprzez zabawkę, co jest dużym plusem,
- nie są to suche historyczne informacje, a wszystko składa się w całość - jest idealnie dopasowane, a przygody dzieci połączone zostały dzięki rozkładanym stronom z danymi zagadnieniami,
- dzieci uczą się porównywać rzeczy, czynności i odnajdywać w nich różnice,
- książeczka posiada miejsce na podpisanie jej do kogo należy. Dzięki takiemu zabiegowi dziecko uczy się szanować książki, swoją własność.
Podsumowując mogę stwierdzić, że książeczka ta w idealny sposób przybliża dziecku to, iż nie zawsze było tak jak jest teraz. Wraz z upływem czasu zmieniają się zarówno warunki mieszkaniowe, stroje, ale także i zabawki. Dziecko dowie się, że nie zawsze istniały takie jak teraz środki komunikacji, a nawet pranie robiło się w inny sposób. Dzięki rozwojowi technologii możemy teraz korzystać z takich rzeczy jak komputer, czy telewizor, a nawet wyjść do kina, w którym obraz jest kolorowy i przede wszystkim z dźwiękiem. Teraz już mało kto pamięta o niemym kinie, czy żelazku z duszą. :)

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Mądrej Myszy to zapraszam na stronę wydawnictwa Media Rodzina, oraz do specjalnej strony madramysz.pl, gdzie znajdziecie materiały do pobrania, zabawy, a także informacje o innych książeczkach z serii. :)
 
Przydatny post? Udostępnij go!

14 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba ta książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna, już mi się podoba sama chętnie się w nią wczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka świetna !
  http://swiatamelki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ją chcę, ja ją chcę, ja ją chcęęęę!!! Zdecydowanie moje klimaty, zdecydowanie wpasowuje się w gusta Mojego Syna i zdecydowanie ułatwiłaby mi odpowiedzi na masę pytań przezeń zadawanych!! Świetna! Pozdrawiam serdecznie :)
  http://niekoniecznie-perfekcyjnej-dolcevita.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się ta książeczka. Przede wszystkim uczy, a do tego ma śliczne rysunki. Muszę jej poszukać w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przed sekundą usłyszałam od mojej córci "ja chciem tą książeczkę". Uważam że to świetny pomysł w prostej formie przedstawić dzieciom to co było kiedyś i co jest dziś Bardzo mi się podoba :}}

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podoba konwencja tej książeczki. Moje dzieci ze zdziwieniem słuchają opowieści o tym, że babcia nie miała tabletu jak była małą dziewczynką, ani nawet telewizora:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój syn jest już dorosły, ale mam ogromny sentyment do czasów, kiedy otwierałam nową książeczkę i czytałam mu przed snem. Twoja zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakie piękne obrazki ma ta książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna ta książeczka. W prosty sposób tłumaczy wiele różnic.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że książka się Wam spodobała. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książeczka wygląda na bardzo pouczającą i bardzo ciekawą. Gratuluję pomysłu

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl