Menu

"Pepe i spółka znowu na tropie" to kolejna już książka autora "Jaśków". Pełna przygód i zagadek detektywistycznych potrafiąca wciągnąć nie tylko dzieciaki. :)

Z ogólnych informacji o książce:
Tytuł: "Pepe i spółka znowu na tropie"
Tytuł oryginału: Enquete au college. Integrale 2
Autor: Jean-Philippe Arrou-Vignod
Tłumaczenie: Magdalena Talar
Ilustracje: Serge Bloch
Wydawnictwo: Znak emotikon
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360
Format: 144 x 205 mm

 Kim właściwie jest Pepe? Pepe to przede wszystkim główny bohater książki "Pepe i spółka znowu na tropie". Właściwie to nazywa się Pierre-Paul Louise de Culbert i jest uczniem piątej klasy. Chociaż uważa się za pępek świata i najważniejszą osobę na nim jest zupełnie sympatycznym chłopcem, któremu wraz z przyjaciółmi udaje się rozwiązać wiele zagadek. W dialogach prezentowanch w książce od razu da się zauważyć, iż sam Pepe uważa się za osobę najważniejszą, najmądrzejszą , mówiąc jednym słowem króluje tutaj samouwielbienie, a nie raz i pogarda dla innych. Na początku czytania może to troszkę nawet denerwować, jednak tak naprawdę w miarę czytania dialogi te i sytuacje tam przedstawione wywołują uśmiech na twarzy. :)

Spółka? Książka ta nie opowiada o samym Pepe. Są to bowiem przygody  i zmaganie się z rozwiązaniem wielu zagadek przez tak naprawdę trójkę przyjaciół: Pepe, Matyldę i Remi Faramona. Wspólnie przeżywają każdą sytuację, gdy trzeba pomagają sobie wzajemnie i wspólnie dążą do rozwiązania zagadek. Po prostu ze sobą współpracują, co muszę przyznać nieźle im wychodzi. 

O czym w takim razie jest ta książka? Przygoda - zagadki - współpraca - zespół, czyli Pepe i spółka i ich przygody. Całość podzielona jest na trzy jakby odrębne zagadki do rozwiązania z którymi cała trójka świetnie sobie radzi. 

1. Na tropie salamandry
Dziwne zachowanie Pepe niepokoi jego przyjaciół. Matylda i Remi postanawiają sprawdzić o co chodzi, dlaczego od pewnego czasu nie wiedzą nawet co się dzieje z Pepe, dlaczego zmienił pokój i nie uczęszcza na zajęcia? Po przybyciu na miejsce, gdzie znajdują swojego przyjaciela okazuje się, że uratowali mu życie ( o szczegółach musicie sami przeczytać). :) Jak się okazuje chłopak ma plan, który nie ukrywam związany jest właśnie z salamandrą. Jaka to zagadka? Czy Matylda będzie mogła im towarzyszyć? musieliby wyjechać, a co na to jej rodzice? I co wspólnego z całą tą sprawą ma nauczyciel całej trójki? Zapraszam do lektury.

2. Tajemnica Loch Ness
Remi dostaje tajemniczy list z którego wynika, że Pepe jest w tarapatach. Nie zastanawiając się długo wsiada do pociągu, a tam okazuje się, że spotyka ... Matyldę. Ona także dostała list. Po przyjeździe na miejsce rozglądają się w poszukiwaniu kolegi, mają nadzieję, że zaraz go zobaczą, jednak zamiast tego strasznie wysoka kobieta zabiera ich bagaże i po prostu odchodzi ... gdzie? kim jest? gdzie jest Pepe? Po przeczytaniu rozdziału Tajemnica Loch Ness wasze wątpliwości się rozwieją ...

3. Klub Wynalazców
Kto się oprze takiej dziewczynce jak Matylda? Jeszcze te jej piegi ... Remi po prostu nie potrafi jej odmówić. Tak też się stało, gdy poprosiła go, żeby poszedł z nią do wesołego miasteczka. Pomimo obaw i faktu, że Faramon nie znosi kolejek górskich i pociągów strachu dzielnie wszystko znosił. W pewnym jednak momencie okazało się, że ktoś ich obserwuje i chodzi za nimi. Postanowili przekonać się kto to i dlaczego tak się zachowuje. Zaczaili się w  ... pociągu strachów, wyskoczyli z własnego wagoniku i wskoczyli do tajemniczego nieznajomego. Jak myślicie kto się nim okazał? I gdzie w ogóle jest Pepe? Jak sobie poradzą z tą zagadką? 

Jak napisana jest książka? W pierwszym rozdziale całą przygodę czytamy z poziomu Matyldy. To ona wszystko opowiada, od niej wiemy co zaraz się wydarzy i co sądzi o chłopakach ... :) Drugi i trzeci rozdział, czyli Tajemnica Loch Ness i Klub Wynalazców poznamy dzięki relacji Remi Faramona. Całość czyta się miło i przyjemnie, a do tego od czasu do czasu towarzyszą nam cieszące oko i wywołujące uśmiech  ilustracje:

Jakie są wady/zalety książki? Niektóre dialogi na początku czytania książki mogą denerwować czytelnika. Jednak w miarę dalszej lektury po prostu się z nich śmiałam. Język, którym książka jest pisana jest prosty i zrozumiały ... dla mnie, jednak gdy czytałam książkę Kinii to nie zawsze chciała jej słuchać i przeważnie było tak, iż czytałam sama, a jej streszczałam daną opowieść bardziej zrozumiałym dla niej językiem. Ogólnie fabuła bardzo ją zainteresowała, jednak jeśli chodzi o czytanie to książka raczej dla starszych dzieci. Książka jest pełna przygód, uczy pracy w zespole, wspólnego rozwiązywania problemów, traktowania porażki jako wyzwania i nie zniechęcania się w dążeniu do celu. Ilustracje pomimo, iż są czarno białe nawet Kingusię zaciekawiły i oglądała je z zainteresowaniem. Autor książki ma niesamowite i mało spotykane poczucie humoru. Potrafi rozbawić czytelnika sytuacjami i dialogami zawartymi w książce. Mnóstwo wątków przygodowych z udziałem małych detektywów wciąga, czytelnik chce jak najszybciej dowiedzieć się jak cała trójka poradzi sobie z zagadką i jak to się w ogóle skończy. Muszę przyznać, iż zagadki z którymi Pepe i spółka poradzili sobie wzorowo wcale łatwe nie były i nie jeden dorosły nie rozwiązałby ich nawet w połowie, co tym bardziej wciągało i sprawiało, że chciało się czytać dalej. Książka jest dość obszerna (w końcu to 360 stron) jednak czyta się ją dosyć szybko. Każdy główny wątek podzielony jest na podrozdziały, co także znacznie ułatwia czytanie. Ogólnie lektura ta bardzo mi się podobała, a moje streszczenie jej podobało się Kingusi.

Jako czytelnicy bloga możecie skorzystać z 35% rabatu na wszystkie pozycje z Wydawnictwa Znak:
http://www.znak.com.pl/specjalna,oferta,promo_emotikon_blog_asialm?utm_source=blog&utm_medium=emotikon&utm_campaign=promocja35

Książkę polecam i Dziękuję Wydawnictwu Znak emotikon za możliwość zrecenzowania tej pozycji i zachęcam Was do odwiedzin:
http://www.znak.com.pl
Przydatny post? Udostępnij go!

11 komentarzy:

 1. Moze być fajna, czytałyśmy z dziewczynkami coś podobnego :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa, czy sama rozwiązałabym te zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda mój synek jest jeszcze malutki, ale już uwielbia książeczki, więc zbieram inspiracje na przyszłość :-).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny opis:) Ja również jestem zachwycona książką:) Błyskotliwe i inteligentne dialogi sprawiają, że czyta się łatwo i przyjemnie. Jej autora znaliśmy już z lektury książek "Jaśki" i "Jaśki.Repeta". Książeczka oparta jest też na przygodach Mikołajka. Dlatego jeśli pozytywnie ocenialiście lekturę Mikołajka, z całą pewnością nie zawiodą Was perypetie zwariowanych przyjaciół w książce "Pepe i spółka znowu na tropie". Tę książkę polecam jednak nie tylko dzieciakom, ale i rodzicom. Uroku całości dodają charaktery głównych bohaterów - każdy inny, jednak razem potrafią wyplątać się z wielu tarapatów. Polecam szczególnie ze względu na lekkość narracji i humor:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi całkiem fajnie, ciekawy opis. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli taka lektura dla małych i dużych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super recenzja! Osobiście spodobały mi się tego typu dialogi od początku, były strasznie zabawne! Od razu spodobała mi się też postać Matyldy - lubię takie rezolutne dziewczynki, a także zmiany narracji, o których również wspomniałaś, które nie są typowe w tego typu książkach :) Urzekły mnie też ilustracje, które przypomniały mi o przygodach Mikołajka i zmusiły do ponownego przeczytania serii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pepe, Matylda i Remi to trio nie od pokonania. Mój mały urwis aż się trzęsie do czytania mu tej książeczki. radosna, zabawna i pełna przygód! Super :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna książka, wiele zagadek, mnóstwo radości z czytania i śmieszne przygody :) Polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl