Menu

Zabawy dla dzieci w domu nie raz spędzają rodzicom sen z powiek. Dzieci potrzebują rozwiązań edukacyjnych, kreatywnych, ruchowych i nie raz po prostu brakuje już pomysłów na zabawę z dzieckiem. Poniżej przedstawię Wam 5 propozycji zabaw, w które możecie bawić się z dzieckiem w domu:

1) Historyjki z pacynkami

Możemy wraz z dzieckiem zrobić pacynki i bawić się np. w teatrzyk. Jak zrobić pacynki? Możecie je wykonać ze starej skarpety naklejając oczka, wełniane włosy, czy wyszyć śmieszne minki. Do zrobienia pacynek mogą Wam także posłużyć rolki po papierze toaletowym, lub większe po ręcznikach papierowych. Takie pacynki można pokolorować kredkami, pisakami, czy farbami, lub nakleić gotowe elementy wycięte np. z papieru kolorowego,czy bibuły. Już samo ich tworzenie będzie świetną zabawą. Pacynki można także zrobić z filcu, lub po prostu kupić gotowe. Sama Kingusi zrobiłam pacynki duszki - pokazujące emocje. Gdy mamy już gotowe pacynki możemy bawić się wspólnie z dzieckiem w układanie historyjek w których głównymi bohaterami będą zabawki, które wcześniej wykonaliście. :)
2) Tworzymy makietę

Na dużym kartonie naszkicuj wraz z dzieckiem ulice miast (będzie po nich mogło jeździć samochodzikami), rzekę (możecie do niej zrobić rybki, np. z papieru kolorowego), budynki (można je namalować, lub zostawić miejsce i zrobić je np. z klocków). Tutaj nic was nie ogranicza poza wyobraźnią - możecie namalować klatki i wsadzić do nich zwierzątka (np. z kinder niespodzianek) tworząc mini zoo, możecie stworzyć matę ilustrującą wesołe miasteczko, wieś, park, namalować plażę. Dodam, że każdy element może być stworzony z innego materiału - papier kolorowy, bibuła, kolorowy piasek, ciastolina, farbki, pisaki, kredki. Tworząc taką makietę możecie jej potem używać wielokrotnie do kreatywnej zabawy z dzieckiem. Możecie też tworzyć mini makiety, np. na kartkach z bloku technicznego (np. na jednej plażę, na drugiej zoo itd), potem możecie je ze sobą łączyć układając obok siebie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że makiety  nie zajmują wtedy zbyt dużo miejsca, a dziecko za każdym razem może układać je w innej kolejności. :)

3)  Zgaduj zgadula

Zgaduj zgadula to nic innego jak zgadywanie nazw przedmiotów ukrytych w pudełku. Na początek przygotuj pudełko (np. po butach), kawałek materiału (np. stary podkoszulek) i sznurek, lub gumę. Do pudełka włóż kilka rzeczy, których dziecko doskonale zna nazwy, nakryj je materiałem i za pomocą sznurka, lub gumy przymocuj materiał do kartonu z trzech jego stron. Z czwartej strony pudełka (nie umocowanej sznurkiem) dziecko będzie mogło włożyć do niego rączkę i dotykając jakiegoś przedmiotu spróbować odgadnąć co to może być. Na koniec oczywiście przedmiot powinien zostać wyciągnięty w celu sprawdzenia, czy dziecko udzieliło poprawnej odpowiedzi. Jeśli bawicie się w większym gronie możecie w pudełku wyciąć dodatkowy otwór na przedniej ściance, aby pozostali mogli zobaczyć jak zgadujący sobie radzi. Wycinając otwór pamiętaj, aby otwór nie był wycięty zbyt nisko, gdyż wtedy przedmioty mogą po prostu z niego wypadać. Jeśli macie przezroczystą folię możecie ją przykleić po wewnętrznej stronie pudełka - wtedy otwór "podglądowy" może być większy bez ryzyka, że przedmioty z niego wypadną. :)

4) Kim będę jak dorosnę?

Dzieci uwielbiają naśladować różne osoby. Możecie się zatem pobawić w naśladowanie różnych zawodów (strażaka, lekarza, nauczyciela, czy po prostu mamy malutkiego dzidziusia). Możesz pomóc dziecku i pokazać na początek, iż np. strażak gasi ogień (oczywiście taki wymyślony, lub zrobiony z żółtego i czerwonego materiału, bibuły, czy papieru kolorowego), lekarz bada pacjentów (np. pluszowe misie), nauczycielka uczy dzieci w szkole (np. lalki Barbie), a mama kąpie i karmi małe dziecko, czyli ulubioną lalkę dziecka, czy misia. Dziecko może także odgrywać inne role, jak np. księżniczka, rycerz, czy król, a ty jako rodzic możesz zrobić mu akcesoria potrzebne do takiej zabawy (berło z dużej łyżki kuchennej, korona z papieru kolorowego, stara sukienka przyozdobiona cekinami, czy po prostu kryształkami z papieru kolorowego).

5) Gotujemy pyszny obiadek

Jest kilka wersji tej zabawy. Dziecko może naprawdę pomagać Wam przy przygotowaniu posiłku lub samemu przygotować pyszne danie. . Może np. samo zrobić sobie kanapki - przygotuj mu kromkę chleba, bezpieczny plastikowy nożyk do posmarowania chlebka masłem, plasterki pomidora, jajko, ogórek, paprykę, groszek itp. Tutaj możecie zobaczyć 8 pomysłów na pyszne śniadanie dla dziecka, które może zrobić sobie samo. :) Dziecko może także pomóc podczas przygotowywania obiadu, np. wkładać posiekane warzywa na sałatkę do miski, podawać ziemniaki, wkładać je do garnka, czy je umyć, może mieszać składniki, jeśli dziecko jest większe może także kroić składniki (np. na sałatkę) bezpiecznym nożykiem. Świetnym pomysłem jest także wspólne pieczenie ciasteczek, czy babeczek, a następnie wspólne ich ozdabianie.

Inną wersją tej zabawy jest zabawa sztucznymi warzywami i owocami. Dziecko może gotować potrawy dla misiów, lalek, czy nawet dla Ciebie. Dużą frajdę mojej Kingusi sprawiły warzywa i owoce do krojenia (plastikowe zabawki, które pośrodku mają rzep i dołączony do zestawu nożyk i deseczkę do krojenia).

Zagospodarowanie czasu spędzanego z dzieckiem jest naprawdę ważną sprawą, która może negatywnie lub pozytywnie wpływać nawet na zachowanie naszej pociechy. Piszą na ten temat w książce Dziecko, czy muszę ci to jeszcze raz powtarzać, której recenzję znajdziecie tutaj. Okazuje się, że nawet 10 minut spędzanych wraz z dzieckiem może bardzo pomóc w okiełznaniu negatywnych zachowań u dzieci. I muszę to potwierdzić, gdyż sama taką poprawę zaobserwowałam. Działa to także w drugą stronę - jeśli nie poświęcamy dziecku wystarczająco dużo czasu codziennie dziecko naszą uwagę wyegzekwuje w inny sposób, przeważnie poprzez niegrzeczne zachowanie. Nawet w pracy istnieją urządzenia ułatwiające kontrolę czasu pracy pracowników, jak np. rejestrator czasu pracy. Jednak jeśli chodzi o dzieci na szczęście wystarczy nam na początek zwykły minutnik, czy alarm ustawiony w telefonie.

A w jakie zabawy Wy najchętniej bawicie się wraz ze swoim dzieckiem? Wpiszcie propozycje zabawy dla dzieci w domu w komentarzu i podzielcie się swoimi pomysłami. :)

Przydatny post? Udostępnij go!

1 komentarz:

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl