Menu

Nareszcie zrobiło się cieplutko i nie brakuje okazji do spędzania czasu nad wodą, zatem do gier i zabaw w wodzie. Zabawa w basenie może okazać się atrakcyjna nie tylko ze względu na możliwość ochłodzenia się, ale i świetnej zabawy. Poniżej znajdziecie 14 propozycji zabaw w wodzie, dzięki którym każde dziecko i rodzice znajdą odpowiadające mu gry i zabawy wodne.

Szukanie skarbów

Umieszczamy w basenie jakieś skarby, których szukają dzieci. Mogą to być klamerki, zabawki rybki, ringi  itp. Zabawa sprawdza się zarówno przy małych dzieciach (na płytkim basenie), jak i przy starszych (przy głębszym basenie). 

Inną wersją tej gry jest rozrzucenie po basenie drobnych pieniążków - wygrywa dziecko które zbierze najwięcej monet, a za uzbieraną kasę może kupić loda, lub lizaka. :) Kolorowe piłeczkiTutaj można wykorzystać kolorowe piłeczki (te małe, dostępne do kupienia w zestawach - przeważnie z przeznaczeniem do basenów suchych). Wysypujemy około 100 sztuk kolorowych piłek do basenu - powinny zakryć około połowę basenu. Pływającymi piłkami można bawić się na kilka sposobów:

  • dziecko może posegregować je według kolorów (co wcale łatwe nie jest, gdyż piłeczki się przemieszczają),
  • umieszczając na środku małe hula hop dzieci mogą trafiać do niego piłeczkami,
  • jeśli w basenie przebywa więcej dzieci mogą piłeczkami pograć, rzucając do siebie (co także sprawia wiele radości, szczególnie jeśli piłki odbijają się od wody przy okazji ochlapując malucha), inną wersją tej zabawy jest rzucanie do siebie piłeczek i łapanie w ten sposób, aby nie dotknęła ona wody,
  • wyrzucanie i wrzucanie piłeczek do/ z basenu także jest świetną zabawą. Gdy wszystkie piłki znajdą się już poza basenem na trawie dziecko (będąc nadal w basenie) może spróbować je łapać (możecie sami je do niego rzucać, lub inne dziecko),
  • przytrzymując piłeczkę pod wodą i nagle puszczając puszczając  pod wpływem ciśnienia wyskoczy robiąc małą fontannę. Szczególnie malutkie dzieci lubią w ten sposób się bawić,
  • można także urządzić zawody w przedmuchiwanie piłeczki - komu uda się przedmuchać piłeczkę szybciej w dane miejsce ten wygrywa. Jeśli dziecko nie ma na tyle siły, aby wprawić w ruch taką piłeczkę, możecie do tej zabawy użyć piłeczki pingpongowej.

Zabawa balonami

Zabawa balonem w basenie przeważnie niesie ze sobą wiele radości. Zarówno stojąc, jak i siedząc dziecko odbijając balon musi się przemieszczać, chlapiąc przy okazji wodą. Poza tym poruszanie się we wodzie szczególnie dla małych dzieci łatwe nie jest, a już na pewno bardziej powolne. Dzięki tej zabawie ruchowej dziecko uczy się, że w wodzie nie da się tak szybko przemieszczać, a także jak utrzymać równowagę.

Pływa/ tonie

Do tej zabawy należy przygotować zestaw różnych przedmiotów- ważne jest, aby część z nich była lekka i po wrzuceniu do wody unosiła się, a część cięższa i po wrzuceniu tonęła. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie ( a następnie sprawdzenie) która rzecz tonie, a która unosi się po powierzchni wody. 

Drugim wariantem tej zabawy jest zabawa z plasteliną, należy pokazać dziecku, ze kulka z plasteliny tonie (najlepiej oczywiście, aby dziecko zgadywało co się stanie), jeśli jednak z tej samej kulki uformujemy łódkę to będzie ona pływać. Możecie także sprawdzić co się stanie, gdy ta sama łódka będzie chciała przewieść lekką i ciężką rzecz. :) Dzięki temu doświadczeniu dziecko uczy się, iż nie tylko od wagi przedmiotu zależy unoszenie/ tonięcie, ale duże znaczenie ma też kształt danego przedmiotu. :)

Zgadujemy części ciała

W tą zabawę możemy bawić się zarówno siedząc w basenie, jak i na kocu plażowym. Rodzic powinien nabrać wody do niewielkiego naczynia, dziecko siedząc zamyka oczy. W tym samym czasie rodzic podchodzi do dziecka i puszcza kropelkę wody na wybrany fragment ciała. Gdy maluch poczuje ją na sobie otwiera oczy i mówi gdzie dokładnie poczuł wodę (np. na palcu, nosie, brzuchu itp.). 

Co robi woda?

Zabawa polega na odgadnięciu przez dziecko "co robi woda" (pluska, chlapie, pryska, leje się, płynie, kapie, szmera, tryska itp.) Zadaniem rodzica jest przedstawienie w wielu wariantach różnych dźwięków wydawanych przez wodę. Można np. wpuszczać krople wody do miski czy kubka, wycisnąć wodę gąbką, przelewać z kubeczka do kubeczka, wylać z konewki, poruszać ręką robiąc falę, wdmuchnąć powietrze przez słomkę pod wodą itp. Zabawa wzbogaca słownictwo dzieci, jak też pokazuje, że woda może wydawać różne odgłosy.

Wodne zwierzęta

Zabawa polega na naśladowaniu ruchów różnych zwierząt wodnych, np. kraba, meduzy, węża, żaby. Ruchy wykonywane powinny być oczywiście w wodzie. :) Jedna osoba może naśladować zwierzęta, a druga zgadywać o jakie zwierze chodzi. Można też po prostu pokazać dziecku jak np. porusza się wąż, a ono niech naśladuje nasze ruchy - jest to wersja raczej dla mniejszych dzieci, które nie będę po prostu wiedziały jak chodzi krab, jak pływa żaba itp.. :)

Wodne place zabaw

Przedstawione powyżej zabawy można wykorzystać w każdym rodzaju basenu, ale jeśli mowa o zabawie w wodzie to warto też zwrócić uwagę na wodne place zabaw. Znajdziemy w nich ślizgi, zjeżdżalnie, fontanny i inne atrakcje, które na pewno zaciekawią niejedno dziecko i dostarczą wiele atrakcji. Poniżej przedstawię Wam kilka rodzajów takich wodnych placów zabaw, które znalazłam na http://s-mumo.pl/ Bajkowe postacie,  barwne i przybierające różne kształty baseny na pewno przekonają do zabawy w wodzie szczególnie najmłodsze dzieciaczki. :)


A w niektórych modelach jest nawet miejsce dla rodziców :)

A Wy w jaki sposób lubicie bawić się z dzieckiem w wodzie? A może znacie jakąś inną zabawę/ grę wodną? jeśli tak to podzielcie się wrażeniami i opisami w komentarzu. :)
Przydatny post? Udostępnij go!

2 komentarze:

  1. My na ogół poprostu się pluskamy, wskakujemy z rozbiegu i takie tam ;-)... Ale niektóre pomysły spodobały mi się i skorzystamy :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl