Menu

Przechowywanie rzeczy (tym bardziej dziecięcych) nie należy do łatwych zadań. Jak wiadomo nie od dzisiaj dzieci uwielbiają bałaganić ... jak zatem utrzymać porządek w pokoju dziecięcym? I gdzie to wszystko pomieścić? Według mnie na pewno należy zacząć od uporządkowania wszystkiego i posegregowania, a żeby było to możliwe niezbędne będą odpowiednie meble i schowki. Poniżej przedstawię Wam kilka propozycji, które mnie urzekły, zachwyciły, lub po prostu uznałam je za przydatne. :) A zatem zaczynamy.

1) Zabudowane łóżko dla dziecka


Na pewno jest to po pierwsze oszczędność miejsca, a co za tym idzie zyskanie większej przestrzeni. Łóżko może być piętrowe, lub po prostu "wbudowane" w strukturę innych mebli tworząc spójną całość. Najbardziej podobają mi się łóżka zabudowane na ścianie, gdzie z każdej strony otoczone są różnymi szafkami i zakamarkami. Jest to o tyle uniwersalne rozwiązanie, że można je stosować zarówno w pokoju dziecka, nastolatka, jak i osoby dorosłej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zabudować jedno, dwa, a nawet cztery łóżka dla dzieci. 

INT2architecture/ homify.pl
INT2architecture/ homify.pl
INT2architecture/ homify.pl

VICTORIA PLASENCIA INTERIORISMO/ homify.pl
Toca Fusta/ homify.pl

2) Szafki i szufladki sprytnie ukryte


Świetnym pomysłem jak dla mnie jest także zabudowanie schodów w taki sposób, aby dało się je wysunąć - dzięki czemu można fajnie zagospodarować miejsce i zyskać wiele szufladek, czy nawet szafek. Miejsce pod łóżkiem, także warto wziąść pod uwagę, gdyż może pomieścić wiele skarbów naszego dziecka.

Toca Fusta/ homify.pl
Specht Harpman/ homify.pl
LA ALCOBA/ homify.pl

3) Małe a pojemne gadżety


Czasami "sprytny" niewielki mebel może pomieścić naprawdę wiele ... jak chociażby taki stolik na gazety, czy drzewko na książki.

ANNA DUVAL/ homify.pl
Room Service UK/ homify.pl

4) Po prostu regały


Nawet zwykłe półki, czy regały ułożone w odpowiedni sposób i dopasowane kolorystycznie mogą stanowić świetny wystrój pokoju dziecięcego lub pokoju młodzieżowego, a przy okazji pomieścić mnóstwo rzeczy naszego dziecka. Ten rodzaj wystroju pokoju jest na tyle uniwersalny, iż nadaje się zarówno dla małego brzdąca, jak i dorastającej młodzieży - wystarczy tylko urządzić to z głową. :) Dzięki regałom przechowywanie staje się łatwiejsze, ponieważ pomieszczą one naprawdę wiele rzeczy, które ułożone na osobnych półkach bez problemu można odpowiednio posegregować. O ile urządzając pokój dla malucha możecie w jego wystrój ingerować sami, o tyle w przypadku nastolatka dobrze najpierw z nim porozmawiać, bo nie wszystko co podoba się Wam musi spodobać się i jemu. Zresztą na ten temat przeczytacie pod podanym wyżej linkiem. :)

Amanda Miranda Arquitetura/ homify.pl
28 Grad Architektur GmbH/ homify.pl
Studio Eksarev & Nagornaya/ homify.pl
드리머/ homify.pl
REICHWALDSCHULTZ Architekten Berlin/ homify.pl

MOBIMIO – Räume für Kinder/ homify.pl

5) Ukryte/ zamontowane na ścianie


W pokoju nie ma miejsca na meble? Nic nie szkodzi - regały, szafeczki, półeczki itp. ... wszystko to da się sprytnie umieścić w ścianie, dzięki czemu zaoszczędzimy wiele miejsca, a i tak przechowamy rzeczy malucha w jego pokoju. W ten sposób możemy nawet umieścić stoliczek, czy biurko dziecka. Jeśli taki schowek zrobimy przy łóżku nie będzie trzeba daleko sięgać po książkę na dobranoc. :)
MARIANGEL COGHLAN/ homify.pl
RAUL PÊGAS ARQUITETOS ASSOCIADOS LTDA/ homify.pl
ELEMENTY – Pracownia Architektury Wnętrz/ homify.pl
A! Emotional living & work/ homify.pl
ATELIER FB/ homify.pl
Humpty Dumpty Room Decoration/ homify.pl
TS Design/ homify.pl


Odpowiedni wystrój pokoju dziecięcego to oczywiście tylko jeden z czynników wpływających na utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, dzięki którym będzie to jeszcze łatwiejsze:

Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce - dzięki temu dziecko nauczy się, że posprzątać, znaczy odłożyć tam, gdzie to być powinno (na półkę, do koszyczka, na biurko itp.) Jeśli bowiem co chwilkę zmieniamy miejsce odkładania danej zabawki, książki dziecko po prostu nie wiem, że klocki powinny być w pudełku, a książka na półce i czuje się zakłopotane, bo posprzątać chciało, a ty nadal jesteś niezadowolona. Pomóż dziecku zrozumieć co to znaczy posprzątanie - odkładanie na SWOJE miejsce.

Tylko to, co potrzeba - dziecki bardzo szybko rosną, a najlepiej widać to po ich ubrankach. Dopiero co w tym chodziłaś, a już małe? I co robimy? Wyrzucamy, oddajemy, wynosimy ... byle tylko nie zostawiać w pokoju dziecka. Zresztą zasada ta tyczy się nie tylko ubrań, dziecko zapewne ma zabawki czy książki z których wyrosło i już się nimi nie bawi - zatem po co je trzymać? Komuś innemu na pewno bardziej się przydadzą. Coś się popsuło? tu chyba nie trzeba mówić co z ty zrobić ... :)

Sprytne naklejki - dziecko zapomina nadal gdzie powinno odkładać daną rzecz? Naklej mu naklejki! Na worek z klockami naszyj kolorowe klocki, na koszyk z kredkami przyklej kolorowe kredki, na szafkę z grami naklej kostkę do gry i pionki ... itd. Dzięki temu nawet jeśli dziecko zapomni co gdzie odłożyć kolorowe rysunki na pewno pomoga mu przypomnieć sobie o tym, co gdzie odłożyć.

Wymagaj tylko tego, co możliwe - lub umożliw to dziecku. Jeśli pragniesz, aby maluch sam się ubierał pamiętaj o tym, aby ubrania były na takiej wysokości, by do nich sięgnął. Dziecko nie odłoży kurtki na miejsce, jeśli tam nie dostanie.

Wyznacz strefy - jeżeli w pokoju jest wystarczająco dużo miejsca wyznacz kącik do zabawy (może to być kolorowy dywan tuż obok szafek z zabawkami), drugi do rysowania (można tutaj umieścić np. biurko z mnóstwem szufladek i tablicę), kącik do spania ( czytaj łóżko), oraz inne jeśli tylko masz taką potrzebę. :) Jeśli czytasz dziecku na dobranoc (lub robi to samo) zadbaj o to, aby regał z książkami znajdował się tuż obok łózka, dzięki czemu unikniemy wędrówek pomiędzy łóżkiem, a nowymi przygodami postaci bajkowej.

Wpis powstał w ramach współpracy z homify.pl, skąd pochodzą wszystkie zdjęcia. Jeśli szukacie inspiracji polecam ich odwiedzić, gdyż oprócz ciekawych artykułów znajdziecie  tam również wizytówki i portfolia współcześnie działających architektów i projektantów tematyki home&garden.

Mam nadzieję, że wpis Was zainspiruje i pomoże w nauce porządku Waszego malucha. Macie jeszcze jakieś sprawdzone sposoby utrzymania porządku w pokoju dziecka? A może któreś rozwiązanie przedstawione na zdjęciach szczególnie Wam się podobało?

Jeśli nie czytałeś jeszcze moich poprzednich wpisów, odnośnie pokoju dziecięcego, znajdziesz je tutaj: Pokój dziecięcy.
Przydatny post? Udostępnij go!

3 komentarze:

  1. Świetny post :)Myślę że nie jedną mamę zainspirowałaś . Ja na pewno zastosuję Twoje rady:) szczególnie pomysł z naklejkami.pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zabudowanie ściany przy oknie to świetny pomysł i do tego łóżko przy samym okienku, tylko troszkę bym się bała, gdyby okno było nie zabezpieczone, bo dzieci mają różny pomysły

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się ta opcja ze scooby gdzie większość ściany jest czarno biała, a tylko dwa rysunki kolorowe, genialna sprawa

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl