Menu

Ostatnie Imperium, czyli historia upadku Związku Sowieckiego Serhii Plothy to szczegółowa relacja z ostatnich pięciu miesięcy istnienia Związku Sowieckiego. Plothy pierwszy dotarł do niepublikowanych dokumentów i świadków, dzięki którym mógł prześledzić utajnione dotąd zakulisowe decyzje i obalić wiele mitów.

Ostatnie Imperium - Serhii Plokhy - okładka


Ostatnie Imperium - Historia upadku Związku Sowieckiego

 

Tytuł oryginału: "The Last Empire. The final days of the Soviet Union"

Autor: Serhii Plokhy

Tłumaczenie: Łukasz Witczak

Wydawca: Znak Horyzont

Okładka:  twarda

Ilość stron: 622

Format: 16 x 23 cm

Serhii Plokhy - kilka słów o autorze


Serhii Plokhy - uznany ukraiński historyk i wykładowca Uniwersytetu Harvarda - zdradza kulisy politycznej gry o sowieckie imperium. Gry, w której intrygi i walka o władzę na najwyższych szczeblach przeplatają się z konfliktami etnicznymi i pragnieniem wolności. Pierwsze skrzypce grają jednak nie Stany Zjednoczone, lecz Rosja i Ukraina. Plokhy jest także autorem książki "Jałta. Cena pokoju" (która to ukazała się w Polsce w 2011 roku), oraz "Wrota Europy" (przewidziana data premiery książki to kwiecień 2016 roku).

Co znajdziemy w książce "Ostatnie Imperium"?


Książka została podzielona na 6 części, z których to każda zawiera trzy rozdziały, do tego dochodzi jeszcze przedmowa, wprowadzenie, epilog i podziękowania. Nie ukrywam, że jest to bardzo gruba publikacja, licząca ponad 600 stron, jednak mimo to czyta się ją dość szybko.

na okładce przeczytamy:

"Boże Narodzenie 1991 roku. Miliony widzów na całym świecie oglądają opuszczaną nad Kremlem czerwoną flagę z sierpem i młotem. Michaił Gorbaczow ustępuje ze stanowiska prezydenta ZSRS. Imperium upada. Takiego gwiazdkowego prezentu nikt się nie spodziewał. 

Kilka godzin później prezydent George H.W. Bush wygłasza historyczne przemówienie o końcu zimnej wojny. Trzykrotnie podkreśla zwycięstwo Stanów Zjednoczonych w walce z komunizmem. Ale to amerykański punkt widzenia.(...)

Plokhy pierwszy dotarł do niepublikowanych dokumentów i świadków, dzięki którym mógł prześledzić utajnione dotąd zakulisowe decyzje. Opisuje pięć ostatnich miesięcy istnienia sowieckiego kolosa i obala wiele mitów. To klucz do zrozumienia współczesnego konfliktu między Rosją i Ukrainą.  "

Tematyka upadku Związku Sowieckiego okazała się dla mnie lekturą bardzo ciekawą. Znajdziemy tutaj wiele wątków, które autor porusza posługując się wieloma źródłami. Zapewne jednym z ciekawszych źródeł są stenogramy z rozmów telefonicznych pomiędzy postaciami opisanymi w książce. A znajdziemy tutaj zarówno zarys polityczny, jak i z życia prywatnego takich osób jak m.in. George Bush, Borys Jelcyn, Łeonid Krawczuk, czy Michaił Gorbaczow, oraz wielu innych. Zresztą na samym końcu książki znajduje się alfabetyczny indeks ponad 300 nazwisk, które to pojawiły się w książce.

Ciekawym zabiegiem autora jest przedstawienie sytuacji z różnych punktów widzenia, oraz wplatanie wspomnień m.in. takich osób jak Gorbaczow i jego żona, George Bush, Borys Jelcyn i inni.  Dzięki książce mamy okazję poznać wiele faktów, o których wcześniej się nie mówiło, lub po prostu nie zostały nagłośnione. Łatwiej też zrozumiemy obecną sytuację. Plokhy wiele wyjaśnia, nie zostawia niedomówień, w wielu miejscach znajdziemy przypisy, dzięki którym pewne rzeczy można zrozumieć itp. 

Jeśli chodzi o samo wydanie książki to według mnie jest świetne. Okładka jest gruba i wytrzymała, a zdjęcie z przewróconym pomnikiem Lenina dodaje książce uroku. Zarówno format książki, jak i wielkość liter bardzo mi odpowiadały. W środku znajdziemy ponad 40 ilustracji-zdjęć postaci, które to odegrały istotną rolę w opisywanych wydarzeniach , a tuż za podziękowaniami - mapy ilustrujące proces rozpadu ZSRS. Zatem jeśli tylko interesuje Cię taka tematyka, chciałbyś poznać więcej szczegółów dotyczących rozpadu Związku Sowieckiego to według mnie książka  "Ostatnie Imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego" będzie najlepszym wyborem, gdyż język jej jest na tyle zrozumiały, a podane szczegóły i fakty na tyle przystępne, aby poruszane zagadnienia zrozumiały nawet osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z historią.

Gdzie można kupić książkę?
Książkę "Ostatnie Imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego" znajdziecie m.in. na TaniaKsiążka


Przydatny post? Udostępnij go!

3 komentarze:

  1. Bardzo lubię taką literaturę. Chętnie po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście nie przepadam za historią, ale to pewnie ze względu na to, że jeszcze w pewnym stopniu mam ją w szkole, co wypacza jakąkolwiek miłość o przeszłości.
    http://onlybyme7.blogspot.com/2015/11/1-urodziny-bloga.html Zapraszam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu. :) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad... ja także Cię odwiedzę. :) Każdy kolejny komentarz to większy uśmiech na mojej twarzy ! Podoba Wam się mój blog? Chcecie być zawsze na bieżąco? Wystarczy dodać go do obserwowanych. :)

Mama-AsiaLM.pl - Blog Parentingowy, recenzje książek dla dzieci i kobiet © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony przez Mama-AsiaLM.pl